FURNITURE / Chairs and Stools / Armchairs 16484373
*
nr 1648 4373
ARMCHAIRS
one pair, JINDRICH HALABALA, attributed. Czech Republic, 1950s. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Svartbetsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Width: 65 cm. Width: ca 63 cm. Height: 77 cm, sitthöjd: ca 38 cm,
ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien, 1950-tal. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Svartbetsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Bredd: 65 cm. Djup: ca 63 cm. Höjd: 77 cm, sitthöjd: ca 38 cm
Estimate:
6000
Sold:
SEK 5000
Auction date:
Monday October 7 2024
at 20:58:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
5/10 14:58:40
1
Vinnande bud
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fåtöljer jindrich halabala karmstol karmstolar renoverade stol stolar svartbetsad stomme tjeckien
-
7087 Avspärrningsst..
4 pcs, metal. Height: 99 cm,
Present: SEK 1000
Auction ends
in two days
19 jan at 19:44
-
5252 ARMCHAIR
+ footstool, Arnhilds hus, 1990-tal, wear.
Auction ends
in two days
19 jan at 18:09
-
7135 ARMCHAIR
Carl Malmsten (1888-1972), Sweden, "Solo". AB OH S..//
Auction ends
in two days
19 jan at 20:57
-
7136 ARMCHAIR
Carl Malmsten (1888-1972), Sweden. "Solo" Skadad,
Auction ends
in two days
19 jan at 20:26
-
7134 ARMCHAIR
Carl Malmsten (1888-1972), Sweden. VÃ¥r fru, object..//
Auction ends
in two days
19 jan at 19:37
-
7173 ARMCHAIR
ljusblå velour, ben med trissor, wear.
Auction ends
in two days
19 jan at 20:44
nr 1648 4373
ARMCHAIRS
one pair, JINDRICH HALABALA, attributed. Czech Republic, 1950s. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Svartbetsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Width: 65 cm. Width: ca 63 cm. Height: 77 cm, sitthöjd: ca 38 cm,
ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien, 1950-tal. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Svartbetsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Bredd: 65 cm. Djup: ca 63 cm. Höjd: 77 cm, sitthöjd: ca 38 cm
| Estimate: | 6000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 5000 |
| Auction date: |
Monday October 7 2024 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 5/10 14:58:40 | 1 | Vinnande bud |
- Andra sökte även efter
-
7087 Avspärrningsst..
4 pcs, metal. Height: 99 cm,
Present: SEK 1000
Auction ends
in two days
19 jan at 19:44 -
5252 ARMCHAIR
+ footstool, Arnhilds hus, 1990-tal, wear.
Auction ends
in two days
19 jan at 18:09 -
7135 ARMCHAIR
Carl Malmsten (1888-1972), Sweden, "Solo". AB OH S..//
Auction ends
in two days
19 jan at 20:57
-
7136 ARMCHAIR
Carl Malmsten (1888-1972), Sweden. "Solo" Skadad,
Auction ends
in two days
19 jan at 20:26 -
7134 ARMCHAIR
Carl Malmsten (1888-1972), Sweden. VÃ¥r fru, object..//
Auction ends
in two days
19 jan at 19:37 -
7173 ARMCHAIR
ljusblå velour, ben med trissor, wear.
Auction ends
in two days
19 jan at 20:44



